23 LIPCA, 2013

Poradnik Photoshop #1 - Pióro

W tym poradniku poznasz jedno z najważniejszych narzędzi Adobe Photoshop – Pióro (Pen Tool). Nauczysz się z niego korzystać oraz dowiesz się, jak przy jego pomocy stworzyć najróżniejsze kształty.

Wstępne informacje

Pióro to narzędzie programu Adobe Photoshop przeznaczone do tworzenia wektorowych kształtów. Obiekty te można następnie wyeksportować do programu Adobe Illustrator i zapisać jako plik wektorowy (np. PDF, AI lub SVG).

Pióro dowolne (Freeform Pen Tool) – Rysujemy nim kształty jak ołówkiem, po czym program zamienia nam je na ścieżki.
Dodawanie punktów kontrolnych (Add Anchor Point Tool) – Do stworzonej ścieżki, dodaje dodatkowe punkty.
Usuwanie punktów kontrolnych (Delete Anchor Tool) – Usuwa punkty ze stworzonej ścieżki.
Konwertowanie punktów (Convert Point Tool) – Konwertuje punkty na proste odcinki oraz dzięki niemu możemy przesuwać jednym wybranym suwakiem w punkcie.
Magnetyczne pióro (Magnetic Pen Tool) – To narzędzie „doczepia” do obrazu ścieżki – działa jak magnes. Aby włączyć to narzędzie, należy pierw uruchomić pióro dowolne, gdzie na górze w opcjach pióra zaznaczamy „Magnetyczne”.

Funkcje

Naciskając prawym przyciskiem myszy na stworzoną ścieżkę mamy do dyspozycji poszczególne funkcje:

– Utwórz maskę wektorową (Create Vector Mask) – naszą ścieżkę przekształca na wektor.
– Zdefiniuj kształt własny (Define Custom Shape) – tworzy nam kształt, który znajdziemy w Narzędzie kształt własny (skrót klawiszowy U).
– Utwórz zaznaczenie (Make Selection) – utworzy nam zaznaczenie w kształcie naszej ścieżki.
– Wypełnij ścieżkę (Fill path) – wypełnia naszą ścieżkę kolorem
– Obrysuj ścieżkę (Strok Path) – tworzy nam obrys na ścieżce za pomocą różnych narzędzi Photoshopa.

Narzędzia pomocnicze

- Zaznaczanie ścieżek (Path Selection Tool) – Przesuwa ścieżkę w wybrane miejsce

– Zaznaczanie bezpośrednie (Direct Selection Tool) - narzędzie pozwala na zmienianie kształtu ścieżki.

– Figury, kształty, linie – Dzięki nim, możemy w szybki sposób tworzyć m.in. okrąg, prostokąt, linie i własne zdefiniowane kształty

Ćwiczenia praktyczne

1. Tworzymy ścieżkę

Stworzymy w 18 krokach ścieżkę w kształcie trójki. Zanim zaczniemy ćwiczenie, pobierz projekt oraz zapoznaj się z legendą.

2. Tworzenie świetlistych linii

Stworzymy linie, tak jak na tym zdjęciu:

Krok 1. Pobieramy zdjęcie, następnie otwieramy je w naszym Photoshopie. Kolejną rzeczą będzie uruchomienie narzędzia Pióro (Pen Tool) oraz stworzenie ścieżki. Po przerobieniu Ćwiczenia 1. stworzenie ścieżki nie powinno być dla nas problemem.

Krok 2. Po stworzeniu ścieżki, musimy wybrać kształt, rozmiar i kolor pędzla. Kształt będą pełnić podstawowe pędzle. Rozmiar pędzla ustawiamy na 4pxl, a kolor ustawiamy na #01f3fb. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do rozmiaru naszego pędzla zawsze możemy narysować pędzlem szkic i dostosować jego wielkość.

Następnie po ustawieniu pędzla, na ścieżkę naciskamy Prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Obrysuj Ścieżkę” (Stroke Path). Akceptujemy opcje i ścieżka została obrysowana.

Krok 3. Tworzymy maskę na warstwę z stworzoną linią, następnie czarnym kolorem pędzla malujemy na masce, aby ukryć fragmenty linii. Usuwamy je tak, aby stworzyć wrażenie, że linia przebiega wokół ręki.

Krok 4. Teraz nadszedł czas, aby dodać blask linii. Naciskamy na warstwę z linią PPM, następnie wybieramy Opcje Mieszania (Blending Options). W stylach warstwy Blask zewnętrzny i wewnętrzny ustawiamy tak jak poniżej na zdjęciach.

Gotowe! Stworzyliśmy Efekt świecącej linii!

Krok 5. Teraz stworzymy linie wokół nóg modelki! Proces tworzenia wygląda tak jak poprzednio. Tworzymy ścieżkę, zostawiamy ten sam rozmiar pędzla, a kolor ustawiamy na #98e571.

Po stworzeniu linii usuwamy za pomocą maski fragmenty tej linii.

Na końcu dodajemy blask linii.

i gotowe!

Dziękuję bardzo za obejrzenie mojego poradnika. Zapraszam do przejrzenia pozostałych artykułów.

Blog

Portfolio