10 WRZEŚNIA, 2013

Poradnik Photoshop #2 - Pędzel

W tym poradniku dowiecie się co kryje w sobie narzędzie pędzel, poznacie jego możliwości oraz dowiecie się jak dodawać własne końcówki pędzla czy kształty.

Wstępne informacje

Pędzel (Brush) - Jest to bez wątpienia najważniejsze narzędzie w Photoshopie. Stosowany jest m.in. do malowania w programie.

Ołówek (Pencil Tool) - Dzięki temu narzędziu możemy tworzyć ostro zarysowane linie o dowolnym kształcie.
Zastępowanie kolorów (Color Replacement Tool) - tak jak nazwa wskazuje, zastępuje kolory na naszym zdjęciu

Pędzel mieszający (Mixer Brush Tool)- Narzędzie te miesza kolory oraz łączy je na pędzlu

Panel Pędzla

Za pomocą panelu pędzla jesteśmy w stanie nie tylko dobierać końcówki pędzla, ale również je modyfikować m.in. dodać teksturę, rozproszenie czy nawet za jednym pociągnięciem nasze kształty miały różne kolory, wielkości

Tworzenie własnych pędzli

1. Tworzenie pędzla ze zdjęć

Aby ze zdjęcia stworzyć pędzel wystarczy zgrać zdjęcie do programu, a następnie wejść w menu Edycja > Zdefiniuj ustawienie domyślne pędzla (Edit > Define Brush Preset).

Należy pamiętać, że kolorowe zdjęcie zostanie przekonwertowane do skali szarości.

2. Tworzenie pędzli i określanie jego kształtu

Wybieramy dowolną końcówkę pędzla.

W panelu pędzla wybieramy dowolne opcje

Możemy sprawdzić jak maluje nasza nowa końcówka pędzla. Po naciśnieciu myszki i przeciągnięciu jej z jednego końca ekranu na drugi wygląda to tak:

Następnie dodajemy końcówkę do palety i zapisujemy go

UWAGA! Program domyślnie zapisuje pędzel w C:\Documents and Settings\Nazwa_Użytkownika\Dane aplikacji*\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Presets\Brushes. Stworzy to nową grupę w naszym zestawie pędzli. Jeśli tego nie chcemy zapisujemy pędzle w C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Presets\Brushes. Zmiany są widoczne po ponownym uruchomieniu programu. Dziękuję bardzo za obejrzenie mojego poradnika. Zapraszam do przejrzenia pozostałych artykułów.

Blog

Portfolio