2 LIPCA, 2013

Ilustracja na bazie fotomontażu

Popularność fotomontażu cyfrowego wykonywanych w Photoshopie niezmiernie wzrosła na przestrzeni kilku ostatnich lat, ponieważ wchodzą coraz to nowsze wersje programu, które bardzo ułatwiają proces tworzenia prac. Dziś o Photoshopie i jego możliwościach słyszał niemal każdy. Nie ma programu graficznego, który mógłby się z nim równać. Zastosowań tego programu jest bardzo duże, ale niestety trzeba za niego słono zapłacić.

Adobe Creative Cloud

Wśród darmowych programów graficznych, jednym z lepszych jest GIMP. Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi ( pędzel, zaznaczenie, klonowanie itd. ), które pozwalają wykonać zarówno proste, jak i zaawansowane operacje graficzne.

Logo GIMP

Fotomontaż - gdzie jest spotykany?

Tą technikę pracy spotykamy wszędzie! Począwszy od plakatów filmowych, okładki płyt, aż po... hm... gdzie ich na prawdę nie ma!

Plakat do filmu "Prometeusz"

Okładka płyty zespołu Imagine Dragons

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu fotomontażu?

1. Prawa Autorskie
Jeśli nie jesteśmy fotografami lub nie uzyskaliśmy praw autorskich na zdjęcie, jakie chcemy w danej chwili użyć, nie załamujmy się. Są serwisy/strony internetowe pozwalające na wykorzystywanie zdjęć do użytku (nie)komercyjnego. Takie zdjęcia są nazywane Stockami. Jakie to strony? Jedną z popularniejszych jest DeviantART

2. Cienie
Cienie to kolejny aspekt, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Bez cieni postać wygląda dziwnie i mało przekonująco. Spójrzcie niżej na przykład, z cieniem nasze zdjęcie oczywiście wygląda lepiej i naturalniej.

3. Oświetlenie
Światło właściwie sprawia, że gotowy fotomontaż wygląda wiarygodniej. Jeżeli oświetlenie głównego motywu różni się od oświetlenia otoczenia, w którym zamierzasz go umieścić, to efekt może nie wyglądać przekonująco.

4. Kolorystyka
Kolorystyka pozwala nam zachować spójność i harmonię kompozycji. Musimy przy tym pamiętać o kluczowych rzeczach, jakimi są: odcienie, nasycenie i kontrast barw. Poniżej przedstawiłem przykład, gdzie na pierwszym zdjęciu modelka jest w naturalnych kolorach i nie pasuje do tła. Na drugim zdjęciu przedstawiono poprawną formę zdjęcia.

Wskazówki

Jeżeli uczymy się za pomocą poradnika, to projekt wykonany 1:1 lub w bardzo podobny do tego co mamy w poradniku, nie należy wstawiać do naszego portfolia. Jeżeli już zdecydujemy się dodać ową pracę to, aby uniknąć możliwych kłopotów prawnych należy widocznie opisać, że dana praca powstała za pomocą poradnika oraz należy podać źródło z którego czerpaliśmy wiedzę. Dobra rada! Jeśli już tworzymy za pomocą poradnika, to do pracy używajmy podobnych zdjęć, ułatwi to nam lepsze poznanie programu i jego narzędzi.
Kolejna wskazówka: Zostawiaj stare projekty. Dlaczego? Jeśli tworzymy fotomontaże przez jakiś czas i po zdobytym doświadczeniu może zauważyć, że nasze poprzednie prace mają jakieś błędy, możemy z łatwością dokonać korekty. Poniżej pokazuję przykład oparty o moją pracę.

Dziękuję za obejrzenie tego artykułu.

Blog

Portfolio